Satmayı Öğrenmek, Etik Sorun

Satmayı Öğrenmek, Etik Sorun

 
 
 
Hangi sektörde olursanız olun, satışlarınızın ve müşteri yelpazenizin düzenli olarak artması için kendinizi; Satış teknikleri, ikna yöntemleri vb. konularda geliştirerek bu teknikleri öğrenmeyi istemek gayet doğaldır. Amacınız sadece satış sayısını arttırmak, cirosu ve işini geliştirebilmek olmamalı. Aynı zamanda bunu yaparken iş ahlakı ve dürüstlüğü elden bırakmamak gerekli.
 
Eğer satış işini yaparken insanları aldatmayı bir görev tanımı haline getirmişseniz bu makale sizin için bir anlam ifade etmeyecektir.
İyi bir satıcının yapması gereken şey nedir?
Bazı insanlar satış dünyasında hiçbir ahlakın olmadığını söyleyebilir. Sizce haksızlar mı?
Satış vizyonum ne olmalı?

Gerçekte ürünlerinizin onlara ne getirebileceğini göstermek suretiyle potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışın. Tabi ki bunu yaparken hizmetinizin niteliklerini şişirmeden ve dürüstlükten bir adım bile uzaklaşmadan yapın.
Uzun vadede başarılı olmanız budur. Ve sadece bu şekilde sadakatli müşteriler elde edeceksiniz.
 
Şimdi nedenini açıklayacağım:
 
Yalan söylüyorsanız, bir takım şeyleri saklıyorsanız, ürününüzün veya hizmetinizin görünümlerini şişiriyorsanız, deneyimli insanlar karşısında çoğu zaman bu durum ortaya çıkacaktır. Uzun vadede kazanım elde edemeyeceksiniz. Maskeniz kısa sürede düşecektir.
Sizden bir uygulama veya deneme şeklinde bir gösteri istiyorlarsa onları var olmayan bir şeyle nasıl tanıştıracaksın?
 
Bir iş geliştirmek için müşteri sadakati oluşturmak önemlidir. Ve hatta bazılarını markanızın bir elçisine çevirmek (böylece sizi önerirler ve etrafınızda bilinirliğiniz artar), değil mi?
 
Tam Tersi;
 
Ürününüzün kalitesi söylemlerinizle ters düşmüş, ihtiyacı tam olarak karşılayamamış.
Ne olacak? Yaratacağınız müşteri kaybının yanı sıra müşterinizde karşılaştığı bu olumsuz durumunuzu pazarlamaya geçecektir.
Reklamın iyisi kötüsü olmaz demeyin olur da.
 
Evet! Girişimcilerin izole edilmiş olduğunu düşünmeyin. Bugün tüm ekonomiler birbirine bağlı. Ve şirketler için de aynı şey geçerli. Kısaca Dünya Küçük! , bunu bir dahaki sefer ürününüzün özelliklerini şişirmek üzereyken ya da olasılığınıza (satış sonrası servis, teslim süresi vb.) bakmak için düşünün.
 
Ve etiğin rafa kalkmasının olumsuz etkileri hakkında düşünün. Sadece öncelikle etiğinizi koruyacak olumlu, uzun vadeli etkilere odaklanın.
 
Ve bu sizi potansiyel müşterilerinizle dürüst olmaya ikna etmeli ve onlara gerçekten yardım etmeye, sorunlarını çözmeye, ihtiyaçlarını onlara yalan söylemeden karşılamaya ikna etmelidir.
 
Sonuç: Satış söz konusu olduğunda bile etik kalın!
 
Etik kalman, sana sadık bir müşteri geliştirmene izin verecek, bu müşteri senden ürün satın alacak ve senin için etrafında tavsiyelerde bulunacak. Bu durum size yeni müşteriler getirecektir.
 
Etik kalman, bölgenizde sağlam bir üne sahip olmanızı ve sizi olumlu bir şekilde tanınabilmenizi sağlayacaktır.

Etik kalmanız, işinizi etkili biçimde geliştirebilmenizi sağlayacaktır.

Kısaca uzun vadede sizi kalıcı kılacaktır.