FIMM Metodu ile Doğru Influencer Seçimi

FIMM Metodu ile Doğru Influencer Seçimi

FIMM Metodu ile Doğru Influencer Seçimi

 

Tüketiciler artık birçok markanın yeni ürünlerini, sosyal medyada izledikleri videolarda fark ediyor ve hazine bulmuşcasına bu ürünleri araştırmaya başlıyorlar. Üreticiler için ise artık ürününü televizyonlarda yada diğer basın kanallarında kurgulanmış reklamlarla tanıtmak etkili bir pazarlama aracı olmaktan çıktı.  Maliyetlere de bakıldığında bölümlendirilmemiş bir kitleye prime time da hitap eden, samimiyetten uzak, suni reklamlar, sonuçları ölçümlendirilememekle birlikte markaların sırtında büyük bir maliyet yükü oluşturuyor. 

 

Sosyal Medya temelinde, markalar için  tüketici gruplarını demografik ve sosyokültürel olarak bölümlendirmek için var. Hedef kitlenize ulaşmak artık çok daha kolay olsa da eksik olan bir şey var. Tüketicilerin tercihlerine güvendikleri, onlardan duyduklarında sahip olmak isteyecekleri ya da onlar gibi olmak istedikleri için taklit ettikleri özel kişiler, Influencer'lar . Türkçede tam olarak karşılığı olmayan "Influencer Marketing" artık yeni nesil pazarlama aracı olarak hayatımızdaki yerini sağlamlaştırdı. Bu noktada yapılan en büyük yanlış ise markaların kimliklerine uygun influencer seçimi yapamaması ve etkileşimi düşük influencerlar üzerinde ısrar edilmesidir. Bu durum pazarlama faaliyetleri, markaya değer yaratamadığı gibi bazı durumlarda değer kaybettirmesine neden olmaktadır.

 

Dönemsel olarak popülarite sağlamış kişiler üzerinden ölçümlendirilmeyen genel bir reklam kampanyası geliştirmek dibi görünmeyen bir kuyuya taş atmak gibidir. Sonucunda ufak bir ses duyarsınız belki ama hiçbir zaman aşağıda ne olduğu hakkında size fikir edindirmez. Ürününüzü yanlış influencer'a teslim etmeniz ise tamamıyla marka kimliğinizi zedeleyecek sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle  Influencer Marketing üzerinde dikkatlice adımlar atılması gereken özel bir pazarlama etkinliğidir.

 

Yapılan araştırmalar herhangi bir kategoride aklınıza gelen en ünlü ismin influencer olarak seçilmesi durumunda o kategoriye ait geliştirdiğiniz  pazarlama faaliyetlerinde sonuçların maksimum fayda ile sonuçlanmadığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla takipçi sayısı milyonlar olan ünlü isimler ya da başka bir değişle influencerin popülaritesi, marka kimlikleriyle birlikte Influencer Marketing'in stratejisi içerisinde sadece bir girdi. Influencer Marketing  'in Takipçi sayısı ve popülarite ile sınırlı olmadığının altını çizmekte fayda var. Peki geldiğimiz noktada Doğru Influencer seçimi için ne yapmalıyız ?

 

Influencer'lar ile yürüttüğünüz pazarlama faaliyetleriniz için harcadığınız her liranın size çarpanıyla geri dönmesi için  IT'SA Marketing olarak yaptığımız çalışmalarımızı tamamladık ve doğru Influencer seçimi için "FIMM Metodu" adını verdiğimiz ölçümleme yöntemi ortaya çıktı. 

 

 

Takip et  (Follow) 

 

Tanımla (Identify)

 

Örtüştür (Match)

 

Ölçümle (Measure)

 

 

Influencer seçimi için uygulayacağınız FIMM metodunun detayları ile ilgili bilgi almak ya da Doğru Influencer seçimi yapmak için bizden yardım almak adına lütfen bize ulaşın.